Pierwszy w Polsce taki ośrodek! Ogólnopolskie Centrum Terapeutyczne Dla Ofiar Wypadków i Służb Ratownictwa już otwarty!

Przekazanie maskotek Misia Ratownika


Miś Ratownik to niezwykła przytulanka, która będzie wręczana dzieciom w sytuacji nieszczęśliwego wypadku przez służby, które jako pierwsze docierają na miejsce zdarzeń. Minister Teresa Piotrowska odebrała od przedstawicieli Stowarzyszenia „Misie Ratują Dzieci” symbolicznego Misia Ratownika podczas pikniku, który odbył się 24 czerwca na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Do służb trafi łącznie ok. 100 tys. przytulanek.

– Przekazywane dziś Misie wyglądają jak zabawki, ale są czymś więcej. Mają jeszcze ważniejsze zadanie: pośpieszyć na ratunek. Mają stanąć w pierwszym szeregu, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc w razie wypadku. – powiedziała podczas uroczystości przekazania maskotek, minister Teresa Piotrowska. Szefowa MSW podkreśliła, że Miś ma pełnić rolę „ambasadora rodzinnego ciepła” czyli tego, czego dzieci potrzebują najbardziej w obliczu traumatycznego zdarzenia. – Jak ogromne ma to znaczenie, wiedzą i niosący pomoc, i pomocy tej oczekujący. – dodała minister Teresa Piotrowska.

Przekazaniu pluszaków towarzyszył piknik z grami i zabawami dla dzieci. Bydgoskie Towarzystwo Oświaty Niepublicznej zadbało o występy artystyczne i teatrzyk. Organizacja zaprosiła również maluchy z okolicznych szkół i zadbała, by bezpiecznie dotarły na piknik. Straż Pożarna, Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Pogotowie oraz Straż Miejska przygotowały policyjne miasteczko ruchu drogowego, strażacką ściankę wspinaczkową i ratowniczy ambulans. Dzieci mogły zobaczyć z bliska, jak działa policyjny robot pirotechniczny, jak wygląda furgon patrolowy policji, a także jakie narzędzia mają w swoich wozach strażacy. Partner Stowarzyszenia Misie Ratują Dzieci – PZU zapewnił atrakcje w bezpiecznych strefach zabaw dla najmłodszych.

Ponadto każdy mógł sprawdzić się na torze przeszkód, poskakać na dmuchanym zamku i zrobić sobie zdjęcie z Misiem Ratownikiem. Główny bohater pikniku pokazał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz pomógł im zapamiętać numery alarmowe. Ponadto służby nauczyły najmłodszych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Wśród atrakcji były również gigantyczne szachy, warcaby, bierki, a także konkursy z nagrodami oraz mini quizy. Największą atrakcją był jednak „mega” prezent – ogromny kosz ze słodyczami dla najmłodszych gości pikniku.

W uroczystości przekazania przytulanek oraz pikniku, oprócz minister Teresy Piotrowskiej udział wzięli m.in. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy, Edward Polek, Prezes Stowarzyszenia „Misie Ratują Dzieci” oraz Wojciech Wróblewski, Dyrektor Zarządzający ds. Korporacyjnych w PZU oraz przedstwiciele Bydgoskiego Towarzystwa Oświaty Niepublicznej.

**

Praktyczna pomoc psychologiczna dla ofiar tragicznych zdarzeń oraz działalność profilaktyczna, zmierzającą do zmniejszenia liczby wypadków, zwłaszcza tych z udziałem dzieci to główne cele działającego od 1999 roku Stowarzyszenia „Misie Ratują Dzieci”. Jedną z form realizacji tych celów jest właśnie projekt „Miś Ratownik”, który zyskał aprobatę służb MSW i Pogotowia Ratunkowego.

Przydatność maskotki Miś Ratownik, potwierdzona w pracy służb, pozwala nazwać ją: „apteczką pierwszej psychologicznej pomocy”. Choć na chwilę odwraca uwagę od tragicznych wydarzeń, łagodzi stres i wspiera najmłodszych w emocjonalnym kryzysie. W tym małym, życzliwym geście, przedstawiciele służb, którzy jako pierwsi docierają na miejsce wypadku, pomagają choć trochę ukoić psychiczny ból.

Galeria